Obecny rynek proponuje inwestorom bardzo szeroki wachlarz produktów budowlanych, dlatego tak ważnym jest, aby decyzja dotycząca wyboru danego materiału była dobrze przemyślana. Jednym z coraz bardziej istotnych kryteriów decyzji jest waga używanych komponentów. Dzieje się tak dlatego, iż wznoszone obiekty są coraz lżejsze i coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Za budownictwem lekkim optują przede wszystkim bilans ekonomicznych oraz łatwości montowania używanych elementów.

Obecnie najpopularniejszym materiałem opisywanego typu wznoszenia obiektów staje się zabudowa za pomocą tzw. płyty warstwowej. Tytułowe materiały, zwane także płytami obornickimi, wykorzystuje się najczęściej w fasadach, dachach, konstrukcjach budynków modułowych, ścianach działowych i sufitach.  Stosowane są przy wykonywaniu hali produkcyjnych, wszelkiego typu magazynów, kiosków czy małych wolnostojących punktów gastronomicznych czy kiosków.

Rdzeń płyty warstwowej stanowi wełna mineralna, styropian lub poliuretan, natomiast warstwa zwierzchnia wykonana jest z płyt stalowych. Połączenie tych materiałów sprawia, że konstrukcja płyty zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną i cieplną, a zarazem jest bardzo wytrzymała i odporna na wpływ warunków atmosferycznych. Izolacja cieplna sprawia, że konstrukcja nie nagrzewa się nadmiernie w okresach ciepłych, natomiast w okresie niskich temperatur nie oddaje nadmiaru ciepła z wnętrza. Ważnym jest również, że płyta nie musi zostać dodatkowo ocieplana, co pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni danego obiektu.

Kolejną cechą opisywanego produktu jest fakt, iż może być wykonywany we wielu wzorach i wybarwieniach, co sprawia, że staje się przedmiotem kreowana ciekawych rozwiązań architektonicznych.

Płyty warstwowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Cechują się również bardzo dobrą ognioodpornością. Spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa pożarowego, dlatego też nadają się do budowy obiektów, których użytkowanie wymusza korzystanie ze źródeł ognia czy instalacji elektrycznych- możemy dzięki nim postawić między innymi wolnostojący punkt gastronomiczny lub duży obiekt handlowy.

Zastosowanie płyt warstwowych pozwala na sprawniejsze, szybsze budowanie wszelkich konstrukcji lekkich. Co ważne, elementy wykonane z tego typu materiału mogą zostać w razie potrzeby zdemontowane, by po raz kolejny stać się komponentem inwestycji realizowanej w innej lokalizacji.

Z racji swego składu opisywane materiały są produktem relatywnie tanim. Niska cena nie wpływa jednak w sposób negatywny na jakość proponowanego rozwiązania, czego dowodzi powyższa charakterystyka.

Opisywane produkty są uniwersalną i nowoczesną alternatywą, odpowiednią dla inwestorów ceniących zarówno jakość, jak i ekonomikę i estetykę.