Budowa ścian zewnętrznym jest kolejnym, po fundamentach, etapem tworzenia ram budowanego obiektu. Zaliczana jest do jednej z najważniejszych prac mających na celu realizację przede wszystkim funkcji konstrukcyjnych. Mimo, iż czynność stawiania tytułowych elementów z pozoru wydaje się łatwa, a specyfika używanych materiałów zdaje się być podobna, warto zagłębić się w charakterystykę poszczególnych surowców. Ściana spełnia bowiem kilka podstawowych zadań, a prawidłowe dopasowanie się do określonych kryteriów pozwoli na ich optymalną realizację oraz uniknięcie niedogodności związanych ze złym dopasowaniem użytego składnika i konsekwencją jego użytkowania.

Pierwszym wymagającym uwagi aspektem próby dokonania wyboru materiału do budowy ścian zewnętrznych i nośnych jest izolacja termiczna. Ściany zewnętrzne z założenia mają chronić użytkowników przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się ściany jedno, dwu oraz trzy- warstwowe, a elementem różnicującym poszczególne elementy jest sposób ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacyjnej lub jej brak. Zastosowanie elementu o najlepszych parametrach izolacyjnych pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na dodatkową warstwę docieplenia budynku, ponieważ możemy zastąpić ją cieńszą, zdecydowanie tańszą warstwą styropianową. Pozwala to również obniżyć koszty wynikające z późniejszego ogrzewania pomieszczeń wewnątrz budynku.

Kolejną istotną z punktu widzenia realizacji inwestycji kwestią jest zachowanie korzystnego mikroklimatu wewnątrz obiektu. Jego jakość uzależniona jest przede wszystkim od przepuszczalności materiałów z których zbudowane lub ocieplone są ściany zewnętrzne. Tworzy się poprzez wchłanianie wilgoci przez ściany i oddawanie ich w momencie, kiedy wewnątrz powietrze jest suche. Aby go uzyskać, najlepiej zastosować wyroby silikatowe a docieplenie w postaci słabo przepuszczalnego styropianu warto wymienić na wełny mineralne.

Ostatnim z głównych kryteriów wyboru rodzaju ścian jest izolacja akustyczna. Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę, iż niektóre materiały używane do ich wznoszenia, takie jak silikaty czy ceramika tradycyjna, chronią przed nadmiernym hałasem zdecydowanie lepiej niż tzw. materiały lekkie, do których zaliczamy elementy wykonane np. z betonu komórkowego. Zróżnicowaną odporność na wspomnianą izolację posiadają także tworzywa docieplające. Gdy szczególnie zależy nam na dodatkowej ochronie przed hałasem warto zastosować docieplenia w postaci wełny, która izoluje zdecydowanie lepiej niż najpopularniejszy materiał- styropian.

Zastosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek pozwoli dokonać właściwego wyboru materiału do budowy ścian, co wpłynie korzystnie na komfort użytkowania budynku, optymalizując koszty jego utrzymania.