Decyzja o budowie własnego domu zapadła. W myślach dopracowujemy szczegóły techniczne obiektu, projektujemy jego wnętrza. Kartki kalendarza oznajmiają nam jednak, że zbliża się pora zimowych temperatur. Czy z rozpoczęciem realizacji prac budowlanych powinniśmy poczekać do nadejścia wiosny?

Większość inwestycji zaplanowana jest na początek sezonu normalnych temperatur- przypadający od kwietnia do października. Perspektywa paru miesięcy pracy w sprzyjających warunkach pogodowych każe przypuszczać, iż uda się zrealizować zaplanowane działania i oddać budowę przez zimą, umożliwiając mieszkańcom osiedlenie się.

Tendencja ta zaczyna jednak zmieniać proporcje w związku z wydłużającą się aurą jesienną i statystycznym zmniejszaniem się ujemnych temperatur w okresie kalendarzowej zimy. Utarła się także opinia, iż ceny produktów budowlanych oraz usług firm wykonawczych w okresie jesienno-zimowym, przypadającym na czas od 15 października do 15 kwietnia, pozwalają na znaczne ograniczenie ogólnego bilansu poniesionych kosztów.

Aby sprawnie przeprowadzić budowę domu w okresie późnej jesieni czy zimy, należy jednak zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki funkcjonowania oraz zadbać o przystosowanie do tego okresu używanych urządzeń oraz o ich prawidłową eksploatację. Należą do tego m.in.: zgromadzenie odpowiednich pomieszczeń i urządzeń grzewczych, zarówno dla personelu, jak i wymagających odpowiedniej temperatury składowania materiałów budowlanych, zagwarantowanie odpowiedniego odzienia oraz umożliwienie jego suszenia, zgromadzenie zwiększonych ilości produktów wymagających wstępnego podgrzania, jak np. kruszywa i piasku, oraz materiałów ochronnych i osłaniających (np. płacht brezentowych czy mat słomianych). Istotne są też zabezpieczenie urządzeń wodnych i grzewczych poprzez ich odpowiednią izolację, a także zapewnienie odpowiednich smarów i płynów w układach chłodzenia używanych maszyn i sprzętów budowlanym. Konieczne jest także zapewnienie sprzętu do usuwania nadmiaru śniegu i usuwania oblodzeń.

Powyższe wskazania nie muszą stać się przedmiotem naszego zainteresowania, jeśli budowę obiektu zlecimy przejmującej obowiązki firmie budowlanej.