Elektryczne ogrzewanie podłogowe występuje najczęściej w formie przewodów grzejnych, wszelkiego rodzaju mat grzewczych czy folii. Wymienione źródła mogą pełnić funkcję podstawowego lub dodatkowego utrzymania wysokiej temperatury, a decyzja o ich zastosowaniu następuje przeważnie wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania innej opcji ocieplenia domu. Najczęściej ogrzewanie tego typu spotkać możemy w łazienkach i kuchniach. Rozwiązanie, mimo licznych zalet, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ich zestawienie opisuje poniższy tekst.

Pierwszą z głównych zalet jest brak skomplikowanej instalacji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga dodatkowego pomieszczenia na źródło ocieplenia, a wszystkie elementy konstrukcji podłączyć możemy do standardowego gniazda prądowego.

Kolejnym z atutów jest szybkość dostarczenia ciepła do pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe, jak każde inne z grupy elektrycznych, cechuje się bardzo szybkim i trwałym dostarczaniem ciepła do danego pomieszczenia. Ogrzewanie jest również bardzo wydajne, ponieważ cała energia użyta do procesu podnoszenia temperatury zamieniana jest w ciepło.

Dodatkowym argumentem jest również fakt, iż ciepło generowane przez ogrzewany system podłogowy rozchodzi się ku górze, co powoduje równomierne nagrzanie pomieszczeń.

Następnym czynnikiem przemawiającym na korzyść jest łatwość w wykonaniu instalacji tego typu ogrzewania. Montaż systemów nie jest skomplikowany, dlatego w większości przypadków można wykonać go na własną rękę, bez udziału fachowców. Szczególnie łatwym rozwiązaniem jest montaż mat grzewczych.

Dodatkową cechą sprzyjającą częstotliwości korzystania z opisywanej formy podnoszenie temperatury jest fakt, że urządzenia te są relatywnie tanie.

Do najważniejszych minusów zaliczyć możemy natomiast prawdopodobieństwo niewystarczającej mocy grzewczej. Zdarzyć się może, że ciepło podłogi nie będzie w stanie pokryć wszystkich strat ciepła w danym pomieszczeniu, tym bardziej, że jej maksymalna temperatura nie może ograniczać komfortu użytkowania, jest więc ograniczona.

Kolejną wadą jest bardzo wysoka cena eksploatacji w stosunku do innych systemów ogrzewniczych stosowanych obecnie na rynku. Energia elektryczna jest ok. dwukrotnie droższe niż ogrzewanie gazowe i ponad trzykrotnie droższa w stosunku do ogrzewania drewnem i węglem.

Dodatkowo na elektryczne ogrzewanie podłogowe zdecydować się musimy odpowiednio wcześnie, aby podłoże posiadało odpowiednią liczbę warstw, w tym najważniejszą- izolacyjną, znajdującą się pod elementami ogrzewania.

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw systemu ocieplania podłogowego oraz ograniczać jego wady ważne są także odpowiednie rozstawienie mebli oraz dostosowanie rodzaju instalacji do konkretnego rodzaju podłoża.