Pomimo szeregu transformacji w dziedzinie budownictwa nadal najczęściej wykorzystywanym materiałem stosowanym w procesie powstawania budynków mieszkalnych jest beton. Determinantami jego popularności są przede wszystkim parametry techniczne, koszty budowy oraz tradycja.
Wachlarz możliwości zastosowania tytułowego tworzywa jest bardzo szeroki. Umożliwia on realizację projektów o zróżnicowanym stylu czy kolorystyce. Stanowi doskonały budulec części konstrukcyjnych, takich jak ściany, kolumny, schody czy fundamenty, jak również elementów użytkowo- estetycznych, jak chodniki, posadzki, mostki czy tarasy.
Wśród głównych zalet stosowania opisywanego tworzywa najczęściej wymienia się jego trwałość, wysoką odporność ogniową oraz dobrą izolacyjność cieplną. Na częstotliwość wykorzystywania betonu wpływa także prostota jego obróbki oraz łatwość murowania ścian, co znacząco skraca czas realizacji budowy oraz redukuje związane z nią koszty.
Głównym zadaniem tytułowego materiału jest zapewnienie stabilności powstałej konstrukcji. Oprócz parametrów związanych z jakością i bezpieczeństwem użytkowania budowli, wzrasta jednak znaczenie estetyki użytych składników. Nowoczesne technologie sprawiają, iż beton doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie na odpowiedni „ image” projektu. Bardzo dobrze łączy się z innymi komponentami budowlanymi, tworząc oryginalne aranżacje, podkreślające charakter konstrukcji. Coraz częściej wykorzystywany jest także jako samodzielny element dekoracyjny. Umożliwiają to dostępne na rynku warianty betonów kolorowych, z odsłoniętą warstwą ozdobnego kruszywa, odwzorowujące dowolne faktury z powierzchni szalunków.
Najczęściej stosowana klasa betonu w projektach domów jednorodzinnych to materiał o symbolice B15, zaś cena materiału potrzebnego do jego realizacji stanowi zazwyczaj 0,5%-1% sumy kosztów budowy domu i jego wyposażenia.